Nadzorni svet je zakonsko pristojen za imenovanje članov organov vodenja, ima pa tudi pristojnost oblikovanja skupščinskega predloga za imenovanje članov organov nadzora. Oblikovanje, sprejem in izvajanje politike raznolikosti organov vodenja in nadzora predstavljajo dolžno strokovno skrbnost članov nadzornega sveta pri izvajanju teh pristojnosti. Enaka skrbnost velja za svete delavcev pri imenovanju članov organov vodenja in nadzora skladno s pristojnostmi po ZSDU-1.
Politika raznolikosti organov vodenja in nadzora je dokument, ki opredeljuje zaveze družbe glede raznolikosti, ki se izvajajo v zvezi z zastopanostjo v organih vodenja in nadzora družbe glede vidikov, kot so na primer spol, starost in izobrazba. Vsebovati mora konkretne cilje in način njihovega izvajanja.
Slovenski kodeks upravljanja javnih delniških družb
V skladu z 70. členom ZGD-1 morajo družbe v poslovnem poročilu prikazati opis politike, ki jo v skladu s priporočeno dobro prakso oblikuje in sprejme nadzorni svet. V pomoč pri oblikovanju tega dokumenta smo za člane ZNS pripravili Praktične napotke za oblikovanje politike raznolikosti organov vodenja in nadzora, 2017 (eng) |
ZNS pobuda 40/30/2026 za prostovoljno doseganje cilje spolne raznolikosti
Konec leta 2019 smo skupaj s podporniki javno predstavili pobudo za prostovoljno doseganje ciljne spolne raznolikosti v organih vodenja in nadzora do konca leta 2026: 40 % za člane nadzornih svetov in skupaj 33 % za člane nadzornih svetov in uprav manj zastopanega spola v javnih delniških družbah indružbah v državni lasti. V posebnem poročilu nadzornega sveta se na skupščini družbe predstavi politika raznolikosti organov vodenja in nadzora ter vsa prizadevanja organa nadzora in drugih deležnikov na tem področju za dosego tega cilja. S to pobudo želimo slediti državam, ki so dosegle napredek brez zakonske regulacije na tem področju in spremeniti sedanje stanje, ko v Sloveniji že vrsto let ni napredka na tem področju.
Register imetnikov Certifikata ZNS
Register imetnikov Potrdila za nadzornike
Registri predstavljajo seznam posameznikov z pridobljeno strokovno kvalifikacijo in uveljavljanje strokovne usposobljenosti kot najpomembnejšega kriterija za članstvo v nadzornih svetih in profesionalno uveljavitev, ter promocijo certificiranih nadzornikov.